Persze, hogy létezik. A kérdés inkább az, hogy ki hová menne és mi is az olcsó letelepedési program?

A legolcsóbb és persze legolcsóbb letelepedési lehetőségekkel az Európai Unió várja a magyarokat, hiszen bizonyos feltételek teljesülés esetén ingyen költözhet bárhová az ember. Az unión kívül már nem ennyire egyszerű a helyzet, de még így is simán be lehet jutni például Svájcba (a legendás bürokrácia legyőzése után) vagy Norvégiába is.

Nem is szeretnek a magyarok pénzt költeni a letelepedésre, pedig néha sokkal olcsóbb és egyszerűbb programban résztvenni vagy profi közvetítő útján dolgozni. Természetesen a közvetítőkkel kapcsolatban sok a rossz tapasztalat, hiszen gyakran becsapják az ügyfeleket. Ehhez azonban érdemes hozzátenni, hogy letelepedési ügyekben csak száz százalékig megbízható és leinformálható közvetítővel vagy tanácsadóval szabad dolgozni. A legegyszerűbb természetesen a részvétel egy befektetési programban, angolosan “residency by investment” vagy “citizenship by investment” programként szerepelnek. Ezek legtöbbje borsos összeg befektetése, ingatlanvásárlás, stb esetén jogosítja fel a résztvevőt az adott országban maradásra vagy az állammpolgárság felvételére. A befektetendő összegek százezer dollártól kezdődnek,  így persze tudom, hogy nem mindenki engedheti meg ezeket magának, nekik szól ez a poszt.

Európában, sőt az Európai Unióban is van egy kitűnő lehetőség, ez a máltai Self Sufficient vízum (tartózkodási engedély “önálló személy” részére. Ezt olyan EU polgárok igényelhetik, akik szeretnének Máltára költözni, de nem szeretnének dolgozni, sem adót fizetni. Persze a nem dolgozás ebben az esetben azt jelenti, hogy nem folytatnak Máltán kereső tevékenységet, nem mennek el máltai céghez dolgozni például. Az csalás ugyanis. Művészek, online dolgozók (netnomádok, digitális nomádok) azonban előszeretettel igénylik ezt a lehetőséget. A lényege az, hogy fel kell mutatni egy lakásbérleti szerződést, egy akármilyen egészségbiztosítást (lehet a legolcsóbb 100 eurós is) és 14 ezer eurót egy bankban. A 14 ezer eurót nem kell kifizetni, számlán tartani vagy elkölteni. Egyszerűen be kell mutatni, hogy az igénylő nem hal éhen Máltán, az összeg persze hozzátartozónként nő. A Self-sufficient vízum legnagyobb előnye a Máltán tartózkodás joga mellett az, hogy nem kell adót fizetni. Mondjuk Máltán egyébként sem kell rezidenseknek adót fizetniük a külföldön keresett pénz után. Persze ahhoz, hogy ez működjön valahogy be kell jutni. Az pedig normál esetben munkavállaláshoz van kötve, kivéve a Self-Sufficient vízumot. Majd elfelejtettem, ezt az engedélyt 1-5 évre adják ki és rendes máltai lakcímkártyát kap az új rezidens, mint minden más odaköltöző külföldi.

Panamai Friendly Nations vízum

Személyes kedvencem, a bevándorlási programok történetének legnagyszerűbb produktuma. Egyrészt gyakorlatilag ingyenes, másrészt nem gazdag befektetőket vonz, hanem tehetséges embereket. Ezt felismerni is nehéz egy államnak, nemhogy megvalósítani. Szóval a panamai “Barátságos Nemzetek Vízum” 2012-ben született egy elnöki dekrétummal (Executive Decree 343). Lényege, hogy jelenleg 47 országból (köztük Magyarország) mehetnek a népek Panamába, ha ott gazdaságilag aktívak. Ez is igen érdekes fejlemény, mert gondolom elég sokan kihasználják, hiszen nem is kötelező ott lakni, a panamai adózás pedig több, mint kedvező. A részvétel feltétele egy panamai cég alapítása vagy már létező vállalkozás megvásárlása. Ha a jelentkező nem cégtulajdonos, hanem panamai cég alkalmazottja, akkor is megszerezheti ezt a tartózkodási engedélyt. Ilyenkor be kell jelentkezni a társadalombiztosításnál is. Pénzt nem kérnek, de a jelentkezőnek ötezer amerikai dollárt biztosítékként  egy panamai bankszámlára helyezni, illetve hozzátartozónként még kétezret. Az összeg később szabadon felhasználható természetesen. A vízumot egy évre adják, majd hosszabbításkor már az állandó tartózkodási engedélyt állítanak ki, azaz elkezdődik az állampolgársággá válás folyamata. Panamának volt üzleti állampolgársági és üzleti útlevél programja is, ezek a maguk nemében sikeresek voltak, de ma már sokkal könnyebb és kedvezőbb áru megoldások vannak a piacon. Viszont ez a Friendly Nations Visa meseszép.

Mi jöhet még szóba? Bőven van olyan program vagy ha nem is kimondott program, de lehetőség, hogy olcsón lehessen bejutni olyan országokba, ahová azért annyira nem egyszerű. Például az Egyesült Arab Emírségekben működő több tucat adó és vámmentes zónában. Ezek közül a RAK kifejezetten azért ajánlott, mert a magyar-emírségi kettős adóztatást elkerülő egyezményt mintha csak úgy tervezték volna, hogy odaköltözéssel adót lehessen tervezni, egy 3-5 ezer dollárba kerülő céggel.

A fenti programok közös jellemzője az, hogy nem kifejezetten munkavállalóknak készültek. Ha valaki ilyen vízum birtokában letelepedhet valamely országban, majd ott a szabályokat megszegve elkezd dolgozni, szóval ez nem tanácsos. Vállalkozni viszont a máltai kivételével nemcsak lehet, de erre találták ki ezeket a lehetőségeket.
Ha bármely felsorolt lehetőség felkeltette az érdeklődésed, akkor ide írj tanácsadásért.